Klikněte sem pro více informací o reklamě na tomto serveru.



Redakce nabízí čtenářům, aby nám zasílaly svoje zdravé recepty a my to po zhodnocení vložíme do této rubriky. Prosím zasílejte recepty do: redakce@navratkezdravi.cz

Přejeme dobrou chuť


Máte chuť na něco dobrého, zdravého a přitom levného ?
Nabízím Vám 3 recepty na moje oblíbená jídla.

Sojová roštěnka:
1 balení sojových kuřecích plátků
1 kostka masoxu
2 lžíce oleje
1 cibule
zelené naťě (libeček, celer)
2 plátky tmavého chleba
sojová a worcestrová omáčka
podle chuti pepř, majoránka, česnek

Do cca. půl litru varící vody vložíme masox a zelené natě a přidáme sojové kuřecí plátky. Necháme povařit 20 minut za občasného promíchání. Pokud je sojové maso správně povařené, pěkně nabobtná a není tvrdé. Necháme asi 15 minut v tomto vývaru vychladnout, pak maso vymačkáme a pokapeme sojovou omáčkou. Pokud jsou plátky příliš silné, můžeme je rozřezat na slabší plátky. Takto připravený základ můžeme používat na přípravu nejrůznějších jídel – smažit jako řízky, jen rychle opéct na oleji s cibulkou, na špíz, místo masa k rajské nebo svíčkové omáčce, do těstovinových a zeleninových salátů a pod. Zvlášť si rozvaříme ve 1 litru vody na kostky nakrájený chleba. Na rozehřátém oleji prudce opečeme sojové plátky (z obou stran do zlatova). Maso vyjmeme,pak přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a krátce osmahneme. Přidáme zpět maso, přes síto promačkaný rozvařený chleba, podle hustoty vodu a krátce povaříme. Dochutíme worcestrovou omáčkou, pepřem, česnekem, majoránkou. Jako příloha se výborně hodí celozrnná rýže a zeleninový salát.

Ovesná kaše bez vaření:
na osobu počítáme 3 polévkové lžíce ovesných vloček
na osobu počítáme 1 bílý jogurt (150 g)
1 cibule
zelené naťě (libeček, celer)
med, ořechy, rozinky, skořice, ovoce- podle chuti
sezamová a lněná semínka

Potřebné množství ovesných vloček vložíme do misky a zalijeme vařící vodou tak, aby voda asi 1 cm překryla vločky. Přidáme nakrájené ořechy a proprané rozinky, zamícháme a přikryjeme pokličkou. Necháme alespoň 6 hodin v chladu. Takto připravený základ můžeme mít v lednici i několik dnů.

Z tohoto základu vezmeme potřebné množství, přidáme bílý jogurt, nakrájené ovoce, dochutíme medem, zamícháme a posypeme semínky a skořicí.

Jogurtová buchta:
1 velký kelímek bílého jogurtu (500 g)
půl stejného kelímku mouckového cukru
1 stejného kelímku polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
3 vajíčka
ovoce – jablka, švestky, meruňky a pod.

Do mísy dáme bílý jogurt, přidáme cukr, vajíčka a promícháme. Postupně přidáváme prosátou mouku s práškem do pečiva a dobře promícháme. Tuto hmotu vlejeme do vymazaného a moukou vysypaného pekáče, poklademe ovocem. Podle chuti posypeme buď sezamovými a lněnými semínky a skořicí nebo (což je tučnější) drobenkou z másla, mouky a cukru. Pečeme asi půl hodiny na 170 stupních.

Karbenátky z ovesných vloček:
1 sáček ovesných vloček (500 g)
1 kostka masoxu nebo bylinek
velká cibule
česnek podle chuti, majoránka sůl, pepř
2 rohlíky
asi 100 ml mléka
2 vejce
100 - 150 g čerstvého droždí
asi 100 ml strouhanky na dohuštění a další na obalování karbenátků
olej

Do 600 ml vody vložíme kostku masoxu nebo bylinek a rozvaříme. Touto vařící směsí zalijeme vločky a přikryjeme pokličkou. Na pánev nalijeme 2 polévkové lžíce oleje, přidáme nakrájenou cibuli, zpěníme, přidáme droždí a mícháme až se rozpustí. Tuto hmotu přidáme k vločkám, dále všechno koření a prolisovaný česnek, vajíčka, housky namočené v mléce, strouhanku. Vše zamícháme a necháme alespoň hodinu přikryté pokličkou vsáknout. Potom vše znovu propracujeme - rukama tvoříme karbenátky, které obaluje ve strouhance a prudce smažíme na oleji z obou stran. Osmažené karbenátky klademe na ubrousky, abychom odsáli přebytečný tuk. Podáváme s kečupem, zeleninou, bramborovou kaší. Jsou výborné i studené jen tak. Z uvedeného množství je asi 30 karbenátků.


Čína z Robi masa:
1 balíček Robi masa (500 g)
150 g bílého syrového zelí
1 vejce
1 polévková lžíce maizeny
koření - sůl, zelený a černý pepř, kari, grilovací směs, sojová a worcestrová omáčka
(může být i jiné)
2 lžíce olivového oleje
1 kostka bylinek

Robi maso nakrájíme na jemné nudličky, přidáme 1 lžíci olivového oleje, všechno koření, vejce, maizenu, jemně krájené zelí a důkladně promícháme. Necháme v ledničce nejméně 1 den odležet. Na pánev nalijeme 1 lžíci olivového oleje, přidáme směs masa a krátce opečeme. Přidáme bylinkovou kostku a asi 2 dcl vody a podusíme asi 5 minut. Dokořeníme podle chuti, můžeme místo vody přidat bílé nebo červené suché víno. Podáváme s rýží a zeleninovým salátem.

Jáhelník:
500 g jáhel
1 a 1 litru mléka
kávová lžička soli
3 lžíce medu
2 vaničky nízkotučného tvarohu
1 vanilkový cukr
3 vajíčka
ovoce - nejlépe kompotované broskve nebo čerstvé, meruňky maliny atd. trošku másla na vymaštění pekáče

Dáme si vařit mléko se solí do hrnce se silným dnem (aby se kaše nepřipalovala). Spaříme jáhly vařící vodou a důkladně je propereme na sítku. Do vařícího mléka přisypeme jáhly a za stálého či občasného míchání (podle kvality hrnce) uvaříme hustou kaši. Přikryjeme pokličkou a necháme asi 20minut dojít. Pak přidáme 3 žloutky, med, promícháme. Vymastíme si pekáč máslem, rozvrstvíme 1 kaše, pak naneseme vrstvu tvarohu promíchaného s vanilkovým cukrem, dále vrstvu ovoce a nahoru druhou polovinu jáhlové kaše. Zapečeme 1 hodiny v troubě asi na 180 stup.C. Nakonec přidáme ušlehaný sníh ze 3 bílků lehce poprášíme skořicí a sezamovými semínky a zapečeme ještě 5 minut. Jáhelník podáváme teplý i studený, nakrájený na větší kostky a můžeme ozdobit čerstvým ovocem a bílým jogurtem.

Dobrou chuť přeje

Božena Němečková
Mohelnice


Milí čtenáři, doba léta a dovolených je za námi. Vítáme však i záříjové dny babího léta, které v nás mohou vyvolat vzpomínky na slunné dny, které jsme strávili u moře, v horách či na chalupě. Jistě některé z nás coby hospodyně a kuchařky "ve druhé směně", sklízeli úrodu a dělali tak zásoby pro chladné a ještě chladnější dny podzimní a zimní.

Je třeba se však podívat i když se nám nechce a teplíčko by někteří z nás vítali jako celoroční doprovod, trochu s předstihem dopředu a vědět, že zase přijdou chladné pošmourné, syrové, mlhavé, deštivé, blátivé…dny. Hlavně ale vědět, jak si to "teplíčko" přenést dovnitř nás samých. Jak se za pomoci stravy – kombinací potravin, které konzumujeme, zahřát i v chladných dnech.

Vidíme-li krásná jablka a hrušky, švestky, ořechy a zeleninu, říkáme si "kdy jindy bychom měli vychutnat sladkost a lahodnost těchto plodů země?" Jistě je dobré vědět, konzumujeme-li mnoho čerstvého ovoce, přijímáme s tím i vodu, která nás ochladí a cukry, které nás oslabí. Tento efekt můžeme pocítit, pokud jeden den je celkem teplo a druhý den se ochladí, což není nic neobvyklého v tomto ročním období. Je nám chladno, posmrkáváme, chce se nám spát a máme opuchlý nos. Ale nedokážeme si tyto souvislosti spojit ve vztahu příčina-důsledek. Možná si někdo z Vás vzpomene, že naši prarodiče jedli syrové ovoce (nebylo ho opravdu mnoho) a kombinovali jej s kouskem pečiva. Obvyklejší bylo jíst ovoce "přešlé" teplem na peci, na kamnech, sušené nebo svařené na kompot. Oni totiž cítili proč. Nebyla zde ani síla reklamy, která nás nutí kupovat to či to, bez ohledu na to jakou to vyvolá v našem organizmu reakci. Možná si kolikrát ani neuvědomujeme, že za tím vším je pouze byznys. Tentokrát máte možnost vyzkoušet několik receptů pro toto roční období. Na podzim je potřeba se začít zahřívat.

První recepty je dýňová polévka a čaj z dýňových semínek: je to zelenina, kterou známe spíše z pohádek a né ji konzumovat, jako bylo obvyklé dříve. Dýni omyjeme, rozkrojíme na polovinu, vyjmeme z obou půlek semínka s dužinou. Semínka nevyhodíme, ale rozprostřeme na talíř a usušíme. Poté uložíme do sklenice s víčkem. Pokud budete mít chuť pohostit sebe nebo milou návštěvu čajem, opražíme na sucho semínka (nespalte, nikam neodcházejte od plamene) na pánvi, nebo ještě lépe na čínské pánvi vok. Nechte vychladnout a vložte do skleněné konvice. Jedna vrchovatá polévková lžíce na osobu a hrneček vody. Od bodu varu vaříme asi tři minuty. Slijeme a podáváme.

V přípravě polévky pokračujeme následovně: půlku dýně nakrájíme na měsíčky. Asi tři kusy na osobu. A pak ještě na čtverečky. V přiměřeně velkém hrnci rozpálíme olej (dýňový nebo sezamový) a cibuli překrojenou v půli a pak ještě kolmo na vlákna, orestujeme. Přilijeme ohřátou vodu, asi dva hrnečky na osobu, kostky dýně, špetka mořské soli a vaříme do měkka na mírném ohni. Asi pět minut před koncem přidáme svazeček skleněných nudlí, povaříme, pak stáhneme a ochutíme sojovou omáčkou (shoyu bez konzervačních přídavků). Na závěr přisypeme nakrájené přírodní tofu, asi dvě lžíce na osobu. Necháme dotáhnout asi tři minuty pod pokličkou. Servírujeme s posekanou zelenou natí.

Seitanové plátky v omáčce s cukínou: seitan, nebo-li pšeničné maso koupíme v prodejnách racionální výživy. Seitanové medailonky (jedno balení) nakrájíme na centimetrové proužky. Obalíme v celozrnné mouce, osmahneme na rozpáleném oleji (sezamový, olivový). Pak zalijeme směsí vody a shoyu v poměru 2 :1. Celkově této tekutiny na hrneček. A dusíme asi 7-10 minut. Nakrájíme cukínu a lehce blanšírujeme (tzn. vaříme ve vroucí vodě tři minuty). Pak přidáme k seitanu, stáhneme plamen a pod pokličkou necháme dotáhnout dvě minutky. Vhodná příloha je rýže nebo těstoviny.

Lehký jáhlový dezert: hrneček jáhel propláchneme pod vodou a vaříme obvyklým způsobem, tj. třikrát spařujeme před samotným vařením. Jáhly vaříme s vodou asi 20 minut v poměru 1:3 se špetkou soli. Připravíme si sušené ovoce (meruňky nesířené, nebo broskve, rozinky) a vaříme ve vodě (2 hrnečky) do měkka se špetkou soli. Můžeme přidat pár hřebíčků nebo kousek vanilkového lusku, skořici nebo badyán. Rozmixujeme na kaši. V trošce vody rozmícháme škrob kuzu nebo arowroot (2-3 lžičky) a vlijeme do rozmixovaného ovoce. Tuto směs povaříme 3 minutky, měla by být krémové konzistence. Uvařené jáhly nabereme "zmrzlinovým kopečkovačem" na talířky a přelijeme sladkou směsí. Ozdobíme špetkou kakaa nebo můžeme zakápnout mirinem. Jáhly jsou výborné pro žaludek a mají stabilizující energii.

Mgr. Radka Hozmanová
European School of Feng Shui - Czech Republic
Laudova 1018,163 00 Prague 6
tel.+420 2 3011622
tel.,fax.+420 2 3011628
e-mail:arc@arc.cz
www.fengshuiseminars.com


Kliknutí sem Vás přivedě zpět na začátek.